Avtorica: Ladeja Godina Košir, ustanoviteljica in direktorica Circular Change, so-predsedujoča Evropski platformi za krožno gospodarstvo v Bruslju in članica delovne skupine Chapter Zero Slovenia
Svetovni gospodarski forum je oblikoval sklop osmih načel, ki usmerjajo vzpostavitev učinkovitega podnebnega upravljanja. Da bi bila ta načela uporabna in oprijemljiva, je vsakemu od njih priložen sklop vprašanj. Ta vprašanja pomagajo organizacijam pri ugotavljanju in odpravljanju morebitnih vrzeli v njihovih obstoječih strategijah upravljanja podnebnih sprememb.
Ker si v Chapter Zero Slovenia prizadevamo, da bi člani organov vodenja in nadzora uresničevali učinkovito podnebno upravljanje, smo pripravili serijo mesečnih člankov, v katerih pojasnjujemo osem načel podnebnega upravljanja, katerih namen je povečati njihovo podnebno ozaveščenost, vključiti podnebne vidike v strukture in procese organov vodenja in nadzora ter izboljšati orientacijo glede tveganj in priložnosti, ki jih podnebne spremembe predstavljajo za poslovanje.
“... voditelji v gospodarskih družbah sčasoma prihranijo denar, zmanjšajo tveganje, več inovirajo, krepijo dragocen korporativni ugled in moč blagovne znamke, privabljajo in zadržujejo talente ter dosegajo večjo vključenost zaposlenih.«
Vir: Paul Polman & Andrew Winston: Net Positive – How courageous companies thrive by fiving more than the take, Harvard Business Review Press, 2021
Poslovati v času polikrize, ko se tveganja krepijo in seštevajo, zahteva prilagajanje in vodenje, ki okolju in družbi več dajeta kot vzameta, sta prepričana Paul Polman, nekdanji Unilever CEO in Andrew Winsdon, guru trajnostnega poslovanja. Takšno poslovanje na dolgi rok prinaša pozitivne rezultate ne le delničarjem, temveč vsem deležnikom.
Med globalnimi tveganji, ki so za naslednjih deset let ključna, je v poročilu WCEF za leto 2024 med desetimi kar polovica vezanih na podnebne spremembe. Kaj to pomeni za poslovanje gospodarskih družb? Da se ob neupoštevanju podnebnih vidikov v strateških in organizacijskih okvirjih družb, dolgoročne odpornosti in konkurenčnosti ne more zagotoviti. Usmerjenost izključno na dejavnike, ki lahko prinesejo pozitivne poslovne rezultate v kratkoročnem obdobju, na srednji in dolgi rok zelo verjetno ogroža obstoj gospodarske družbe.
Zato, da so tveganja ustrezno upoštevana in obvladovana, je potrebna strateška integracija podnebnih tveganj in priložnosti v osrednjo poslovno strategijo. Uprave morajo upoštevati vpliv podnebnih sprememb na dolgoročno ustvarjanje vrednosti in vključevati v svoje poslovanje trajnostne cilje družbe. Razumevanje prepletenosti in soodvisnosti različnih dejavnikov je pri tem odločilnega pomena. Podnebni dejavniki so namreč tesno povezani z geopolitičnimi, ekonomskimi, socialnimi, tehnološkimi. Če ponazorimo s konkretnim primerom – ekstremne vremenske razmere ogrozijo zdravje ljudi, onemogočijo nemotene dnevne aktivnosti, sočasno poškodujejo pomembno infrastrukturo, kar povzroči vrzeli v verigi vrednosti, posledično se ošibi tržni položaj družbe, zaradi pomanjkanja ključnih virov se zaustavi proizvodnja…
Za učinkovito integracijo podnebnih vidikov bi morali v upravah:
Poleg strateške je pomembna tudi organizacijska integracija. Ta se osredotoča na vključevanje podnebnega upravljanja v organizacijsko strukturo in v kulturo gospodarske družbe. Prej omenjena soodvisnost in povezanost različnih dejavnikov, narekuje sistemski pristop. Zato, da družba lahko izpelje celovito in učinkovito transformacijo, ki bo prinesla želene rezultate, je potreben zahteven proces prilagajanja. Prevetriti in redefinirati velja ključne pojme – od npr. tega, kaj pomeni napredek, pa do meril uspeha, financ in nenazadnje voditeljstva. Pri tem je odličen pripomoček System Change Compass, ki odločevalce in ostale deležnike vodi skozi celovit proces preobrazbe.
Ključni ukrepi za organizacijsko integracijo vključujejo:
Vprašanja, ki se porajajo za zaprtimi vrati uprav
Okoljske vsebine so še do nedavnega veljale za nepomembne za poslovanje. Odrinjene so bile s seznamov prioritet, niso bile vključene v ključne kazalnike uspešnosti, prostor so imele v dodatku k letnim poročilom, namenjenemu trajnostnemu poročanju. Danes je situacija obrnjena – ob vse večjih pritiskih (tudi regulatornih) na uprave, da so podnebne spremembe vse pomembnejši dejavnik tveganja, ki ga je treba ustrezno nasloviti, se – na podlagi izkušenj v Sloveniji in tujini – porajajo sledeča vprašanja oz. skrbi:
Te in sorodne skrbi in težave pogosto ostajajo neizrečene, saj predsedniki in člani uprav ne želijo pokazati negotovosti ali šibkosti, zlasti glede vprašanj, ki so tako kompleksna in strateško pomembna, kot so podnebne spremembe. Prav zato Chapter Zero z Načeli podnebnega upravljanja razpira poti do novih znanj, izkušenj in predvsem do odprtega dialoga med odločevalci.